fitneshrani.com

Избор на суроватъчен протеин

Как да изберем своя протеин?

Протеинът е това вещество, което е нужно на тялото за поправяне и растеж на мускулната тъкан, когато се извършват действия разпадащи тази тъкан. Богат набор от протеин има в пилешкото, говеждото, яйцата, сиренето, млякото, рибата, както и в суплементарния протеин (естествено).

whey5kg 150x150 Избор на суроватъчен протеин
протеин

Протеин има и в картофите, ориза, макраонените изделия и ядките, но по-голямата част от този протеин в тях не е есенциален и полезността му не е толкова висока, колкото на протеина в месата и млечните продукти. За това, когато смятате дневната си доза протеин, взимайте в предвид само есенциалните протеини.
Сега, когто сметнете нужната ви доза протеин на ден (умножавате килограмите си по 3.3 за да получавите грама на ден) и я разпределите между 5-6 хранения, начинаещите се плашат, защото разбират, че ще трябва да ядат по 8 белтъка на ядене или 6 пилешки гърди на ден. Тук на помощ идва протеина като суплемент. Заместете 2-3 хранения с протеинов шейк и нещата си идват на мястото.
Какви са предимствата на суплементарния протеин, ли?
- удобство
- по-бързо и по-пълно абсорбиране на протеина от тялото
- аминокиселини

Всеки трениращ знае, че включването на протеин в диетата ви е просто задължително. Но как да изберем хубав протеин?
Казвам веднага:

1. Mass Gainer срещу протеинов прах
Първо, трябва да разберете, че не всички протеинови суплементи се раждат равни. Няма комунизъм. Mass gainer-а включва в себе си въглехидрати и мазнини, освен протеин. Въпреки, че се нуждаете и от трите съставки в диетата си, ако търсите точно протеин, купете си протеин, а не mass gainer. На пръв поглед, гейнъра може да се стори по-добрия вариант, защото наистина има и други съставки, които са важни, но с това и повишени калории, които могат да ви омазнят, а когато това не е търсеният ефект – става страшно. Когато избирате протеин, гледайте да има:
- ниско количество мазнини ( между 1-5 грама на доза)
- ниско количество въглехидрати (между 1-5 грама на доза)
- високо съдържание на протеин (20-30 грама на доза)

2. Теста на времето
Фактор, който също е важен при избора на протеин е времето, от когато се произвежда дадения продукт. Ако продукта съществува на пазара от повече от 3 години и получава положителни отзиви – граби! Във време на насищане на пазара с такива продукти, ако един издържи толкова дълго на пазара, значи е качествен и хората купуват, защото работи.

3. Натурални съставки
Качеството на протеина винаги е било по-важно от количеството. Винаги гледайте съдържанието на етикета. Ако протеина съдържа повече от 10 съставки – вероятно не е правилният избор. Освен това, гледайте за натурални съставки. Най-простия тест е този: с едната ръка (дясна, лява – по избор) хващата кутията/чувалчето с протеин, завъртате го така, че етикета със съдържанието да влезе в пълното ви полезрение, започвате да четете. Ако срещате невероятни езикови трудности при произнасянето на 3 или повече съставки на протеина, оставете кутията/чувалчето (отново с ръка по избор) на мястото му и пристъпете към следващ продукт.
Доста фирми рекламират продуктите си с “с добавен еди-какво-си” и издуват цените безбожно. Не се хващайте. Дори и протеина да съдържа даденото вещество, то ще е в пренебрежително малко количество, което реално няма да даде рзултат по никакъв начин. Само ще дадете едни големи пари.

4. Протеин Концентрат, изолат или казеин
Използвал съм всички видове протеин по едно или друго време на тренировъчния си живот. Огромна разлика няма. Но все пак, ще дам съвсем базисни описания за 3те вида, за всички, които си мислят, че има огромна разлика. Вие си преценете.
Концентрат – добър източник на протеин. Абсорбира се средно бързо. Може да се използва между храненията.
Изолат – абсорбира се по-бързо от мускула и е перфектен за веднага след тренировка, когато дава нужните протеини и аминокиселни на гладния мускул.
Казеин - по-бавна абсорбация от другите 2 вида. Хубаво е да се взема преди лягане, за да захранва тялото с аминокиселини, докато спите.

5. Не се поддавайте на голямата реклама
Доста производители надуват бясно цените на суплементите си, без реално да съществува причина за това, освен името на самата фирма-производител. Не се хвърляйте на най-скъпия продукт от най-хвалената марка. Не казвам, че продуктите им не струва – хубави са и ще дадат резултати, но просто не мисля, че тази цена е удачна. Сравнете съдържанието с други производители, прегледайте отзивите на дадената фирма, но не се хващайте на огромната реклама.

Надявам се тези съвети са ви полезни! Ако имате още такива съвети – споделете ги!

Протеините, които аз препоръчвам:
Scitec Whey Proffesional – протеин концентрат
Scitec Whey Isolate - протеин изолат
Scitec ZeroCarb Isobest – най-чистият протеин изолат
Scitec ProLong – най-изгодният казеин

Подобни публикации:

1 звезда2 звезди3 звезди4 звезди5 звезди (Още няма рейтинг)
Loading ... Loading ...
Хранителни добавки на най-добри цени!

6 коментара

  1. Лични финанси /

    На мен пилешкото ми действа много добре, а добавки не съм взимала (и не искам).

    По едно време даже исках да мина без месо – само с яйца/мляко/сирене и такива. Ама… не става, освен ако не искаш да ядеш през половин час :)

  2. Александър Маринов /

    И на мен пилешкото филе ми се отразява добре, но до такава степен ми е писнало от него, че няма накъде повече. Гледам да го овкусявам с някакви сосове или най-често горчица.
    Днес разнообразявам с 1,5 кг норвежка скумрия приготвена на конвекционна фурна. :)

  3. Grigor /

    А каква марка е Scitec? Пробвах да ги проверя но не им работи сайта, не се продават в най-големия сайт за хр.добавки, нямат мн ревюта, с две думи непозната марка. Въпреки хубавите опаковки на продуктите, качествата на продукта са под въпрос. Аз лично предпочитам докато нямам гаранция за качество да си пия протеин номер 1 в света по продажби – Optimum 100% whey gold. Какво ще кажеш за него? Пил ли си го?

  4. Александър Маринов /

    Здравей Grigor. Сайта им си работи http://www.fitneshrani.com/category/brand/scitec-nutrition/
    Това е марка, която се продава в над 20 държави. Имат над 150 артикула, а протеините им са едни от най-вкусните в света. Това, че я няма в bodybuilding.com не означава, че не е добра.
    Давам ти прост пример – марката ALRI е много известна и доскоро беше в bb.com, но тъй като всичко е бизнес не се разбират за определени условия и марката вече я няма там. :)
    Относно Whey Gold Standard – пил съм. Не може да ме впечатли с нищо вкуса. Да не говорим каква беше доскоро цената в Българиа – 10 lb за 280лв.
    Относно гаранциите за качество – погледни в сайта на Scitec, имат качени анализни сертификати за всички протеини и други продукти. Ако желаеш да се убедиш във качеството и вкуса на протеините – намери ме в скайп fitneshrani за да се уточним и да за ти пратя безплатни мостри.
    По-здрави

  5. Павел Дочев /

    Марката ALRI я махнаха от бб.ком, не за това, че не са се разбрали за условията, а заради 1 техен хардкор продукт, на който в последствие смениха формулата.

  6. Александър Маринов /

    Павел Дочев – тук си в грешка. Историята с въпросният продукт беше доста преди да бъде премахната марката.
    Като цяло в момента в bodybuilding.com трудно може да се намери хардкор продукт, тъй като доста марки “изгоряха” заради банновете на прохормоните в USA. Даже Gaspari спират да произвеждат Halodrol и Novedex XT, които не са вредни продукти, а защото имитират и се опитваха да бъдат такива.

Коментирай