Какво трябва да правим преди фитнес тренировка за да имаме бързи резултати?
Храните и нутриентите, които приемаме преди тренировка могат да повишат (или намалят) не само интензивноста на тренировката ни, но и скоростта, с която трупаме мускул. Интегрирайте тези 4 прости стъпки в предтренировъчното си време и ще сте на правия път към граденето на мускулатура.
Когато става въпрос за хранене, булшинството трениращи – начинаещите и средно-напредналите – наблягат повече на следтренировъчното хранене. Няма две мнения, че и то е много важно.
Много хора, обаче подценяват силата на предтренировъчното хранене и суплементация. Което е нелогично, защото на вски от нас му се е случвало поне веднъж да тренира на празен стомах. Измаряш се по-бързо, силата е намалена. За нещастие, не са само това негативните ефекти. Когато тренираме на гладно, тялото ни “източва” гликогена много по-бързо. Когато запасите от гликоген привършат, тялото започва да разгражда какво? Мускул.
Крайният резултат – мускулните фибри не са стимулирани до точка, в която започва да се формира нова мускулна маса. Предтренировъчното рханене може да промени това.
Първа фаза – 1-2 часа преди тренировка
1. Приемайте бавни въглехидрати
За да имате достатъчно сила, с която да преминете през тежката тренировка, трябва да заредите тялото с гориво. За това е от огромна важност да приемете източник на бавни до средно бързи въглехидрати.
Не само, че ще ви дадат ресурс на енергия, различен от самия мускул, но и бавното разграждане на въглехидратите ще ви поддържа през цялата тренировка. Ето защо не е препоръчително да приемате бързи въглехидрати – те ще се разградят много бързо.
Добри източници на бавни въглехидрати са бял и кафяв ориз, овесени ядки, черен хляб. Естествено, хубаво е да си следите порциите.
Ако приемете по-голямо количество от нужното ви, ако приемете въглехидратите кратко време преди тренировката, тялото ви няма да има време да ги метаболизира. Така кръвта ви ще се пренасочи към мускулите, а не към стомаха, където да помогне за храносмилането, което може да доведе до болки в стомаха. Ето защо, съветвам да приемате някъде между 20-40гр въглехидрати час-два преди тренировка.
2. Плод
Плодовете (портокалите например) са страхотно допълнение към предтренировъчното ви
меню.
След като вече сте заредили тялото с бавни въглехидрати (ако сте изпълнили стъпка 1) е време да му дадетеи малко количество бързи такива, за да дадат “летящ старт” на тренировката. Портокалите са хубави източник на бързи въглехидрати.
Освен прости въглехидрати, портокалите са тъпкани с витамин C и електролити.
Банан или ябълка също са добър избор, ако нямате портокал.
3. Протеин
Естествено, никое меню не е завършено без протеин. Като ресурс за “строежа” на мускулната маса, протеина – съдържащ есенциални и неесенциални аминокиселини – е много важен за поддържането на позитивен нитрогенен баланс, нужен за максимален протеинов синтез.
Най-добрият начин за набавяне на протеин (освен суплементацията с такъв) е храната – яйчни белтъци, пилешко, пуешко…
Протеиновият шейк, естествено, също е много добър и удобен източник на протеин. Отново, 20-40грама протеин преди тренировка са ви достатъчни.
Втора фаза – 30-45 минути преди тренировка
4. Предтренировъчни хранителни добавки с бързо действие
След като вече сте изпълнили горните 3 стъпки, заредили сте тялото с въглехидрати и протеин, които до момента са почти напълно храносмелени, идва време за финалната стъпка – спортните/диетни суплементи.
Изборът тук е огромен. Но е важно тази хранителна добавка да е с бързо действие, за да може моментално да влезе в системата ви и да ви даде сила (все пак остава половин час до тренировката).
Продукти със съдържание на кофеин и аргинин са много популярен избор. Кофеина повишава концентрацията, интензитета и енергията във фитнеса. Базираните на аргинина хранителни добавки също помагат да достигнете по-бързо пика в енергийните си нива, което води до по-добре напомпени мускули.
Сега, след като знаете какви са стъпките към правилната предтренировъчна подготовка, е време да преминете от четене към действия
А каква е вашата прдтренировъчна подготовка? Споделете я в коментарите.
Подобни публикации:
- 4 часовият анаболен прозорец след тренировка
- Хранене и мускули – най-важните правила
- 5 начина да направим бързата закуска максимално диетична
- Как да отслабнем здравословно и да премахнем ненужните килограми
- 3 неща, които трябва да знаете за качването на мускули
Последни коментари